Jag älskar ljus! När jag bodde solo gick jag min ljusrunda i lägenheten direkt när jag släntat innanför dörren. Det stod ljuslyktor och värmeljushållare högt och lågt och överallt. Eftersom min mamma gillade Ljuspartyn så blev det mycket doftande ”partyljus”. Därför är det inte så konstigt att det var just doftljus som jag spanade in när jag började gå på mässor.
Yvelis – Raps och bomull
Ni har sett min kärlek till Yvelis flera gånger och jag har testat många olika ljus men totalt fastnat för hennes! I år har jag tänt mig igenom många olika dofter (så glad att Fröken Frö säljer hennes ljus)
Hennes ljus är handgjorda och har vekar utan bly, är veganska och gjorda på rapsvax. Så när jag nu ska till Formex nästa vecka ska det bli riktigt spännande att se utveckling och nyheter från förra året. Har sett endel på instagram och Facebook men vill höra mer innan jag skriver om det.
Torplyktan
Nästa företag jag nästa vecka bara måste checka in är Torplyktan! Förra årets Formex letade jag efter lite nytt att upptäcka, och då såg jag namnet Torplyktan och tänkte…så vackert! Jag bor ju i ett litet Torp så självklart gjorde namnet mig nyfiken. När jag väl hittade rätt fann jag…ljus…doftljus.
Efter ha pratat en stund och fotat alla snygga förpackningar kommer en av ägarna dit och då visar det sig vara Hannes som gått ett år över mig genom hela grundskolan! Företaget är nu Stockholmsbaserat och jag älskar deras miljötänk med återvunnet glas som ska kunna ha en funktion efter utbrunnet ljus. Som deras små ”smörbyttor” som blir bra flingsaltsaskar efteråt!
Dofterna utgår från årets fyra årstider och med namn som ”Midvinter” och ”Rimfrost” får de alla tummar upp från Julbloggarn!
Ser fram emot deras monter även i år!
Så härligt med doftljus, ser fram emot att testa lite nya juldofter i år som vanligt 🙂
GillaGilla