Redan i augusti berättade Jan Bergerlind att han skulle ha en utställning där hans originalmålningar skulle visas upp. Eftersom jag älskat hans bilder sen jag jobbade i en gammal handelsbod i början på 2000-talet så fanns det inget som kunde stoppa mig från att åka till Alingsås och njuta av hans bilder.
Han har axlat arvet från Jenny Nyström, Lars Carlson (L.C) och Curt Nyström. Men Jans tomtar ser snälla ut, de gör massor av spännande saker och de påminner om sägnen med gårdstomten. Jans tomtar är en blandning av den gamla gårdstomten och den amerikanska jultomten. Att höra Jan berätta om de nya motiven för året är en av mina höjdpunkter varje Formex. Jag berättar om en bild och sen stegar han till nästa ”den bilden går över till denna bilden” Tomtar åker skridskor, gamla fina bilar och de dricker något varmt med en snögubbe. Varje bild har en story och varje bild är fantasieggande till tusen.
Vad pratar Tomten och Snögubben om? Bild av Jan Bergerlind
Jag hade sett många av bilderna som antingen julkort eller bonad men det fanns också flera jag aldrig sett. Det va så kul, nu måste jag hålla ögonen öppna efter dom motiven nästa gång. Som tomten och väderkvarnen. Se ni förresten den andra lilla tomten?
Två saker tänkte jag extra på när jag nu såg bilderna i större format.
1. Detaljerna! Varje bild består av sååå många små detaljer som jag inte upptäcker direkt. De otroliga bilderna av djur, de är så naturtrogna, blickar hos tomtar. Tillockmed en skugga som gör bilden heeelt annorlunda.
2. Bakgrunderna. Jag satt eller stod och tittade på ett motiv och heelt plötsligt så såg jag de fantastiska vyerna som fanns i bakgrunden.
En vanlig och fin bild på tomtar som tokigt nog åker skridskor… och BOM så ser jag vyn bakom!!
Det är bara så fantastiskt konstnärligt och så hög klass på hans måleri! Jag är stum av beundran. Har ni någon Bergerlind favorit?
Utställningen är på Alingsås Konsthall (Alltså den i samma lokal som biblioteket) och håller på till ock med 11 januari. Så några dagar till. Annars finns mycket av Bergerlinds förlags grejer på många ställen. Ett tips är Steinsons.se (där jag jobbade)
Annars kollar du in återförsäljare-listan på förlagets hemsida.
Detta blir inte direkt någon recension av utställningen för jag älskar hans grejer fööör mycket. Det var helt klart värt ett besök. Jag gillade också hur de byggt en mysig miljö att va i med höbalar (japp, värt kli i halsen) och två bilder va upptryckta som hela väggar. Det fanns gungstol och så mysiga lyktor i olika hörn.
Här tog jag mig en pratstund med gårdstomten. Ha gillade gröten de ställt fram och tyckte också att gungstolen va skön att gunga i.
Håller med 🥰. Tack, kul att du hittade hit.
GillaGilla
Hans bilder är sagolika! Trevligt inlägg 🙂
GillaGillad av 1 person
Wow den utställningen hade jag velat se! Men kändes nästan som jag var det efter din målande beskrivning 🥰
GillaGilla