På mässor finns det alltid mycket tävlingar i montrarna. Jag älskar att tävla…och har ganska ofta tur också. Jag vann bland annat en handduk hos Ekelunds monter. Det var det många som gjorde men lika kul ändå! Jag har tävlat både i Cult designs monter och Paradisverkstaden men där tror jag inte det är draget än.
Ett ställe som hade två spännande tävlingar var Georg Jensen! Det är ett märke som Julpussar gjort mig uppmärksammad på under åren. Och deras monter eller snarare ”kvarter” på Formex var fantastiskt julig och fin!
Här hängde allt ur deras års kollektion! Både i guld och silver! Allt hängde i riktigt granris så det barrade på marken och luktade mums! Allt i kollektionen var superfint!
En favorit var den här:
Och nästa favorit som också var den absoluta favoriten var själva ”stjärnan” i kollektionen. Ni som följer mig på mitt Julinstagram Julkulturcramar har redan sett min tävlingsbild!
Jag blev riktigt nöjd med denna bilden!
Här speglas julgranen från Sagaform i julgranskulan!
I veckan kom meddelandet jag som fick mig att skrika rakt ut!!! Jag var en av vinnarna i Formextävlingen! Och skulle få en Juleuro med överdrag av 24 karats guld! Årets är designad av Helena Rohner, en designer utbildad på Gran Canaria (ett kärt ställe för mig)
Så vacker, tycker ni inte det? Jag är lite avis på mig själv!
Med i lådan fanns en broschyr med alla 33 varianter! Självklart blir jag sugen på att få tag i den från 1986! Eller egentligen alla nu när jag har en =0) Tyvärr verkar det som att det röda julbandet fattas men hoppas kunna få tag på det i efterhand!
Så roligt! Grattis!!
Fin ”julkula”! Hur ser den från 84 ut?
Hoppas du får tag i det röda bandet.
Cram
GillaGilla
Tack! Trodde inte att jag skulle vinna men hoppades väldigt mycket!
GillaGillad av 1 person
Tack, du är ju en turgumman när det gäller loppis, det förstår jag det! ;0) Kollade lite på tradera och liknande men där vet folk värdet alldeles för väl! En för 6-700 kronor!
Smart med reatipset, då kanske jag kan även köpa den kulan jag speglat mig i. Har du tips på sidor att hålla koll efter som har Georg Jensen?
GillaGillad av 1 person
Tack! Ja, den är rätt tung, funderar så på vart den ska få hänga. Blir nog inte i julgranen utan någon mer framträdande plats ;0)
GillaGilla
Grattis! Superfin!
GillaGilla
Grattis! Du är allt en riktig turgumma du!! 🙂 Georg Jensens julgransdekorationer är helt underbara och årets är ursnygg! Dessutom är de aningen beroendeframkallande. 😉 Ett tips (om man nu kan hålla sig så länge) är att leta efter dem på rean efter jul, 50% rabatt gör rätt stor skillnad i pris på så dyra dekorationer. Sen kan man ju alltid fynda dem på loppis som jag gjorde förra julen för en tia men det hör väl till ovanligheterna… 😉
GillaGilla
Åh vad kul! Stort grattis. Verkligen fin julgranskula. Den verkar stor och tung, hehe.
Sv: Åh tusen tack för så fin kommentar om mina juliga bilder!
GillaGilla