Då va det dags för nästa recension! Direkt när jag såg första bilderna på Polly s vinterpåse så kände jag ett STORT ”jag måste smaka” begär! Tre smaker är kulorna i. Pepparkaka, clementin och julkola. Vilken kombo tänkte jag! Och det är just så de funkar bäst. Ihop. Men först prova jag dom en och en.
Jag började med mörk choklad som har smaken Pepparkaka, den va kryddig! Tydlig smak men nästan lite pepprig.
Sen tog jag orange som är vit choklad och clementinsmak, också här en väldigt tydlig smak och väldigt god!
Sist blev det ljus choklad som skulle smaka julkola. Men jag tycker den smakar rätt neutralt och mest som den ljusa brukar smaka. Lite vanilj.
Sen testade jag en av varje smak i ett. Och det blev en härlig symfoni. Men allra bäst va det med en pepparkaka och en julkola i hop. Eller en julkola och en clementin. Med två starka och karaktärer i smakerna är det bra att julkolan finns och lugnar ner mellan varje stark. Du trycker inte en hel påse på en dag eller kväll men toppen att ha i en skål för att ta lite då och då. Bra med familjepåse och jag är glad att jag köpte två påsar. Hihi. Perfekt på ett advents eller glöggmys. Jag funderar även på om det finns någon kaka eller annat godis en skulle kunna använda och förädla polly vinter på. Tips?
Är det någon annan som hunnit få tag på och smakat Polly Vinter?
Jag köpte på GeKås i Ullared, men än så länge tror du ska leta på Rusta, ÖoB och liknande butiker. Sen längre fram antar jag det kommer finnas i välsorterade mataffärer.
GillaGilla
Vart kan man köpa Polly vinter??
GillaGilla
Jag har precis skrivit en recension, vi var inte lika positiva som du!
GillaGilla
Älskar Polly och allra helst originalet då. Men dessa lät ju inte fy skam de heller så en påse får det nog bli till jul då!
GillaGilla
Jahaa! Det lät ju spännande! Finns det nått bra recept någonstans?
GillaGilla
Kladdkaka med Polly i är supergott! 😀
GillaGilla